IKEA

IKEA (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd) to szwedzka firma, która specjalizuje się w produkcji mebli, a także artykułów dekoracyjnych. Powstała w 1943 roku. Jej nazwa stanowi akronim wyrazów: imienia i nazwiska założyciela tego przedsiębiorstwa (Ingvar Kamprad) oraz nazw farmy i miejscowości, w której ten założyciel się wychował (Elmtaryd i Agunnaryd). IKEA zatrudnia ponad 127 000 osób na całym świecie. Firma ta działa w 41 krajach na świecie. Roczna sprzedaż wynosi 23,1 miliardów euro.

Historia

Ingvar Kamprad - założyciel IKEI - urodził się w 1926 roku w Smålandii w południowej Szwecji. Już jako mały chłopiec wiedział, że jego powołaniem jest prowadzenie interesów. Zaczął od kupowania większych opakowań zapałek, nasion kwiatów, ozdób choinkowych, ozdobnych pocztówek czy długopisów i sprzedawania ich w postaci pojedynczych sztuk. Ceny tych przedmiotów były niskie, ale przynosiły godziwy zysk. W wieku 17 lat Ingvar otrzymał od ojca pieniądze, które przeznaczył na założenie własnej firmy. W 1943 roku powstała IKEA. Jej właściciel początkowo sprzedawał po obniżonych cenach tylko portfele, ramki do obrazów, pióra, obrusy, nylonowe pończochy, zegarki i biżuterię.

ikea

Pięć lat po otwarciu IKEI pośród jej towarów pojawiły się również meble. Wytwarzali je lokalni wytwórcy w lesie niedaleko domu Ingvara Kamprada. Pierwszy katalog z meblami IKEA powstał w 1951 roku. Pięć lat później firma ta po raz pierwszy zaprojektowała meble w płaskich paczkach do samodzielnego montażu. W 1958 roku otworzono pierwszy sklep IKEA w Älmhult (Szwecja). Kolejne sklepy tej firmy pojawiają się także w: Norwegii, Danii, Szwajcarii, Australii, Austrii, Holandii, Francji, Belgii, USA, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Węgrzech, Czechach, Polsce (1991 r.), Hiszpanii, Chinach, Rosji, Portugalii, Japonii. W 1986 roku nowym Dyrektorem Zarządzającym Grupy IKEA oraz Prezesem tej firmy został Anders Moberg.

Zaangażowanie społeczne

Rok 1990 był datą wielkiego zaangażowania firmy IKEA w ochronę środowiska naturalnego. Od tamtej pory współpracuje ona z WWF, Save the Children, UNICEF oraz wieloma innymi organizacjami. IKEA podpowiada swoim klientom co zrobić, aby ich dom był przyjazny środowisku. Założona przez firmę IKEA Foundation wspiera długo- i krótkoterminowe projekty, które pozwalają na lepszy start w życiu dzieciom z całego świata.

Filozofia działania oraz jej specyfika

IKEA wyznaje filozofię dbania o środowisko naturalne. Meble IKEI pakowane są w płaskie paczki, aby uprościć transport, a co za tym idzie - ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Brązowy, niebarwiony karton pozwala chronić środowisko i ograniczyć koszty. W firmie IKEA przestrzegany jest tzw. IWAY (kodeks zasad dotyczących zakupów produktów, materiałów, usług). Oznacza to, że praca u dostawcy sprawdzana jest przez pracowników IKEI i że jest ona bezpieczna, zgodna z prawem lokalnym oraz niezagrażająca zdrowiu. Firma zapobiega wykonywaniu pracy przez dzieci czy pracy przymusowej. Drewno na meble IKEA pozyskiwane jest wyłącznie z lasów posiadających certyfikat odpowiedzialnego zarządzania. Forest Stewardship Council (FSC). Marka IKEA nie akceptuje drewna pochodzącego z nielegalnej wycinki czy też drewna pozyskiwanego z lasów dziewiczych. W 1998 roku ta szwedzka firma wyprodukowała meble (brzozowe stoły NORDEN) z sękatych części drzewa, wykorzystywanych dotychczas wyłącznie w formie drewna opałowego bądź mielonego na trociny do produkcji płyt wiórowych.

Wszystkie sklepy IKEA sortują co najmniej pięć typów najczęstszych odpadów. Ponadto firma angażuje się w projekty leśne oparte na ponownym zalesianiu, a także w coraz efektywniejsze wykorzystywanie materiałów do produkcji mebli oraz tworzenie nowych technologii z tym związanych.

W roku 2010 Grupa IKEA zajęła I miejsce w rankingu Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2010. Zwyciężyła ona także w IV edycji plebiscytu Firma Przyjazna Mamie. W jej asortymencie meblowym stawia się na dobre wzornictwo, funkcjonalność i niską cenę.

Copyright 2024