Meble gdańskie

Nieustannie dużym uznaniem cieszą się meble gdańskie. Zyskały one popularność w okresie późnego renesansu oraz baroku. Charakteryzuje je ciężka oprawa i spore gabaryty oraz obfitość rzeźbiarskich elementów dekoracyjnych.

Meble gdańskie produkowano w kilku miasta na północy kraju, przede wszystkim w Gdańsku, Elblągu i Toruniu. Produkcja trwała od XVI do XVIII wieku. Meble służyły najczęściej do wyposażenia dworów i bogatych kamienic. Cenione były również w południowych częściach Polski, dlatego przewożono je Wisłą razem z innym meblami, sprowadzanymi z całej Europy, m.in. z Niemiec, Holandii, Anglii i Francji.

Do dekorowania tej odmiany mebli używano różnych wzorów. Najpierw dominowały dekoracje niderlandzkie, jednak od połowy XVII wieku, modne było zdobienie zgodnie z trendami północnego baroku. Później stosowano także wzory z angielskiego rokoka. Głównym materiałem, z jakiego wykonywano meble gdańskie był orzech, dąb oraz buk.

Zmówienia składno najczęściej na szafy z gzymsami, stoły ze spiralnymi nogami, siedziska z wygodnymi, skórzanymi obiciami oraz skrzynie na ubrania. Meble szybko stały się gratką dla kolekcjonerów, co przyczyniło się do powstania wielu podróbek.

Copyright 2024