Swarzędz SA

Jedną z bardziej znanych na polskim rynku spółek meblarskich jest Swarzędz Meble S.A. Jednak od 2009 roku firma rozpoczęła proces likwidacji. Przedsiębiorstwo było notowane od 1991 roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Główna siedziba znajduje się w Swarzędzu. Natomiast oddziały mieszczą się na terenie całej Wielkopolski. Firma istnieje od początku XX wieku. Jej działalność zapoczątkował Zakład Stolarski Antoniego Tabaki ze Swarzędza i poznańska Wytwórnia Mebli Artystycznych Józefa Sroczyńskiego.

Swarzędzka Fabryka Mebli, w skrócie SFM zaczęła działać jako spółka państwowa po II wojnie światowej. Z czasem jej zasięg rozszerzył się na kolejne miasta. Z tego powodu zdecydowano się na zmianę nazwy na Swarzędzkie Fabryki Mebli. U progu lat dziewięćdziesiątych funkcjonowało już kilka zakładów, m.in. w Kostrzynie. Poznaniu, Rawiczu oraz Gostyniu. Ponadto prowadzona była działalność społeczna, jak np. Oddział Zakładowy PTTK "Meblarz". Pracownicy spółki informacje czerpali z zakładowego pisma "Segmenty", które ukazywało się co dwa tygodnie. Funkcje prezesa przez wiele lat pełnił dr Andrzej Pawlak.

Swarzędz SA

Dokładnie 30 października 1990 roku przedsiębiorstwo zostało całkowicie zrestrukturyzowane. Komercjalizacja oznaczała przekształcenie firmy państwowej w spółkę akcyjną. Kolejnym etapem była prywatyzacja. Swarzędzka Fabryka Mebli należała do jednego z pierwszych przedsiębiorstwo jakie dokonały takich zmiany w III Rzeczpospolitej. Od lipcu 2000 firma działała pod nazwą Swarzędz Meble S.A. Znalazła się ona w gronie sponsorów sportowych, m.in. kobiecej siatkówki. Prezesem zarządu był w tym czasie dr Julian Nuckowski, pełniący także rolę zastępcy Naczelnika ZHP oraz przewodniczącego Rady Naczelnej ZHP. Powiązanie z związkiem harcerskim było dość silne. Wiceprezes zarządu Andrzej Ornat, także działał w ZHP.

10 marca 2009 roku podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki zatwierdzono uchwałę, na mocny której spółka miała zostać rozwiązana i zlikwidowana. Kilka miesięcy później do sądu trafił wniosek o zatwierdzenie upadłości spółki Swarzędz. Tym samym oznaczało to też likwidację majątku całego przedsiębiorstwa. Jako ostatni stanowisko prezesa zarządu piastował Łukasz Stelmaszyk. Od 16 stycznia 2011 roku akcje Meble SA nie są już odnotowywane na giełdzie w Warszawie. Swarzędz S.A. była wielokrotnie nagradzana Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz także Medalem Europejskim za długoletnią działalność i wysoką jakość usług.

Swarzędz S.A. zaliczana jest do ważnych grup kapitanowanych w Polsce. Kilkadziesiąt lat utrzymywała się na lokalnym rynku, jednak kłopoty finansowy doprowadziły do upadłość spółki. Zajmowała się ona produkcją, dystrybucją oraz sprzedażą różnorodnych mebli. Za jej pośrednictwem można było wyposażać cały dom, a zwłaszcza sypianie, salon oraz kuchnie. Gama oferty była bardzo szeroka, co przez wiele lat gwarantowało zainteresowanie klientów. W skład spółki wchodzi kilka firm produkcyjnych (m.in. w Kościanie), handlowych oraz salon firmowy. Wszystkie są obecnie w stanie likwidacji.

Copyright 2024