Styl Ludwików w meblarstwie

Niezwykle charakterystyczny i ceniony w całej Europie był styl Ludwików. Oddziaływał on na wiele elementów sztuki i przedmiotów użytkowych, w tym także meble. Styl ten rozwinął się na przełomie XVII i XVIII wieku. Modę kreowali francuscy władcy, czyli Ludwik XIII, Ludwik XIV, Ludwik XV, Ludwika XVI oraz Ludwik Filip.

Do najpopularniejszych mebli z tego okresu zaliczyć można biurko płaskie, komodę oraz szafę. Takie wyposażenie można było odnaleźć w każdym francuskim domu. Produkowano także bardziej nietypowe biurka, sekretarzyki lub szafki narożne. Charakterystyczne dla stylu ludwików są również siedziska o różnych funkcjach, np. do, czytania czy robótek ręcznych. Zupełnie nowymi meblami, które wówczas cieszyły się powodzeniem było łóżka np. z zagłówkiem.

Styl Ludwików do dziś uznawana jest prestiżowy. Często można dostrzec meble stylizowane właśnie na ten okres. Kojarzony z barkowym przepychem, najlepiej pasują do dużym domów, w których trzeba zagospodarować sporo powierzchni. Nadaje wytworny i klasyczny charakter.

Copyright 2024